W przetwórstwie tekstylnym jednym z najczęściej stosowanych materiałów syntetycznych jest poliester. To tworzywo sztucznie wytworzone przez człowieka, do którego produkcji wykorzystuje się przede wszystkim ropę naftową. Materiał ten jest stosowany na szeroką skalę na całym świecie, zarówno w swojej jednolitej postaci jak i do tworzenia domieszek materiałów, które wówczas stają się mniej podatne na odkształcenia czy bardziej odporne na zabrudzenia. Jednocześnie materiały te elektryzują się i łatwiej przyciągają cząsteczki kurzu, mamy wręcz wrażenie, że ubrania ze sztucznych tkanin „nie oddychają”. Jadnak przede wszystkim poliestry stosowane jako domieszka do tkanin naturalnych, stają się praktycznie niemożliwe do ponownego przetworzenia. Poliester, a także inne włókna syntetyczne takie jak poliamid czy akryl, zdominowały włókna naturalne, ponieważ ich produkcja jest tania i nie wymaga prowadzenia gospodarstw rolnych. Niestety korzyści ze stosowania materiałów syntetycznych nie są obopólne: zyskują na nich koncerny tekstylne, a traci na nich środowisko oraz my ludzie.
Dwoma największymi zagrożeniami stosowania tkanin syntetycznych, bądź domieszek syntetycznych jest to, że nie są one biodegradowalne przez co ich rozkład trwa przez setki lat, a także to, że w trakcie ich użytkowania uwalniają się mikrowłókna plastiku, trafiające do powietrza oraz wód. W rezultacie mikroplastik jest nie tylko pochłaniany wraz z wdychanym powietrzem, ale również spożywany wraz z zanieczyszczonym pokarmem. Jednym ze sposobów uniknięcia szkodliwego wpływu mikroplastiku jest stosowanie materiałów naturalnych takich jak wysokiej klasy bawełna, wełna organiczna, len czy jedwab. To materiały w 100% naturalne, posiadające zdolność całkowitej biodegradacji zarówno w warunkach wodnych, jak i lądowych. Pamiętajmy jednak, że wybieranie materiałów naturalnych nie zwalnia nas z odpowiedzialności za ilość kupowanych produktów, ponieważ masowy popyt produktów naturalnych również nie pozostaje obojętny w stosunku do naszego środowiska.
Tkaniny naturalne 100% - bawełniany aksamit i bawełniany plusz
Aksamit i jego odmiany: welur, welwet czy plusz, to gładka i miękka w dotyku i mięsista tkanina z krótką okrywą włosową, która na przestrzeni wieków była synonimem luksusu i bogactwa. Jego eleganckie, lekko połyskujące wykończenie sprawiało, że nosili ją królowie i osoby wysoko urodzone dla podkreślenia pozycji społecznej. Dzisiaj materiał ten znajduje szerokie zastosowanie w branży modowej, ale także meblarskiej. Widzimy go w elementach dekoracyjnych wyposażenia wnętrz takich jak zasłony, poduszki, koce, jak i w ubraniach, obuwiu czy torebkach. Obecnie aksamit, niegdyś materiał luksusowy, stał się tkaniną tanią i powszechnie dostępną, za sprawą produkcji pluszu z tworzyw syntetycznych, bowiem jednym z najczęściej stosowanych materiałów do produkcji aksamitu stał się poliester - syntetyczne tworzywo nie ulegające biodegradacji, które jest głównym źródłem zanieczyszczenia wód mikrowłóknami plastiku. Na szczęście aksamit, plusz czy welur nadal jest produkowany z naturalnych włókien: bawełny, lnu, a w wersji najbardziej luksusowej nawet z jedwabiu. Aksamit bawełniany jest tkaniną naturalną, którą wytwarza się z kwiatów bawełny. Podczas jej produkcji nie dochodzi do krzywdzenia zwierząt, zatem jest to materiał odpowiedni dla wegan.
Aksamitne pufy i poduszki - folkowy akcent w nowoczesnym wnętrzu
Elegancka tekstura naturalnej, aksamitnej tkaniny sprawia, że materiał ten chętnie jest stosowany jest przy produkcji akcesoriów wyposażenia wnętrz. To materiał o wyjątkowych właściwościach dekoracyjnych, który nie tylko przykuwa wzrok unikalną fakturą, połyskiem, pozostając niezwykle przyjemnym w dotyku. Folka zaprojektowała specjalną kolekcję wyjątkowych puf i poduszek z 100% bawełnianego aksamitu wyprodukowanego w Polsce z unikalnym dodatkiem folkowego, wełnianego pasiaka. Dbamy o to, by wytwarzane przez nas produkty nie naruszały równowagi ekologicznej środowiska. Aksamitne pufy i poduszki Folki posiadają poszewki wykonane z ręcznie tkanych, wełnianych pasiaków łowickich oraz szlachetnego, bawełnianego aksamitu. Kolorowy wzór naszych puf i poduszek nawiązuje do tradycyjnych strojów łowickich, które składały się najczęściej z aksamitnych kubraków i serdaków zdobionych ręcznym haftem oraz spódnic lub spodni z barwnego pasiaka. Aksamitna pufa z kolekcji nazwanej przez nas przewrotnie „folk glamour” z radosnym łowickim wzorem to doskonały sposób na ożywienie nowoczesnego i surowego, ale też tradycyjnego wnętrza.